Ročna limfna drenaža
Ročna limfna drenaža temelji na prečiščevalnih učinkih limfnega sistema. Dobro delovanje limfnega sistema je nujno za človekovo zdravje.
Ročna limfna drenaža | Kako jo izvajamo?
Ročna limfna drenaža je nežna terapevtska tehnika, ki je sestavljena iz nežnih polkrožnih gibov v smeri limfnih poti do regionalnih bezgavk. Z njo preko kože vplivamo na delovanje limfnega sistema in poskrbimo za dobro cirkulacijo limfe.
Poleg vpliva na limfni sistem, kjer dosežemo dober drenažni učinek pa z ročno limfno drenažo povečamo tudi odpornost organizma, dosežemo umiritev in sprostitev, ter zmanjšamo ali odpravimo občutek bolečine.
Limfni sistem odvaja tekočino, celice, proteine, tuje snovi in maščobne molekule. Tako ročna limfna drenaža očisti telo strupov in pomaga doseči zdrav imunski sistem.
Začetki izvajanja ročne limfne drenaže segajo v leto 1930. Takrat sta Dr. Vodder in njegova žena osnovala tehniko, ki sta jo poimenovala ročna limfna drenaža. Z njo sta vplivala na delovanje limfnega sistema. Dobre rezultate sta dosegala pri zdravljenju kroničnih vnetij in raznih imunski motenj.
Ročna limfna drenaža | Naloge in vloga limfnega sistema
Limfno žilni sistem predstavlja razvejano omrežje majhnih in večjih limfnih žil, katerih glavna naloga je resorbcija in odvajanje tkivne tekočine. Limfni sistem je poleg venskega dela krvnega obtoka naš drugi odvodni sistem. Drobne limfne kapilare vsrkajo iz tkiva vodo in odpadne snovi, ki se zaradi svojih lastnosti, predvsem velikosti molekul, ne morejo vsrkati v krvne kapilare in na ta način »čistijo« tkivo. Pomembno vlogo ima limfni sistem tudi pri vzdrževanju ravnovesja tekočin v organizmu.
Limfne žile transportirajo odpadne in škodljive snovi iz tkiva nazaj v krvni obtok. Med to potjo se limfa prečisti, da se v krvni obtok izlije čista, gre skozi nešteto bezgavk, ki so kot nekakšne filter postaje v telesu.
Če so limfne žile poškodovane, prekinjene ali so na tej poti ovire, potem tekočina in odpadne snovi zastajajo v tkivu. Posledice tega se kažejo na našem zdravju in počutju. Če so te blokade večje, prihaja do nastanka pravih edemov.
Limfna drenaža | Kdaj izvajamo ročno limfno drenažo?
Ročno limfna drenaža se uporablja predvsem pri zdravstvenih stanjih, kjer prihaja do zastajanja tekočine v tkivih. Zaradi ugodnih učinkov limfne drenaže jo v novejšem času izvajamo tudi v estetiki in kozmetiki.
Ročno limfno drenažo v medicini izvajamo za:
- dermatološke bolezni: akne, rozacea, perioralni dermatitis, alergije, kronični kožni ekcemi
- veliki limfostatični edemi
- edemi travmatološkega izvora
- po operativnih posegih
- pri opeklinah in brazgotinah
- edemih podpornega in vezivnega tkiva
- lokalni edemi centralnega živčnega sistema in perifernih živcev
- lokalni edemi žilnih sten in venskih edemov
Ročno limfno drenažo pa lahko izvajamo tudi takrat, ko nimamo posebnih zdravstvenih težav. V kozmetiki in estetiki ročno limfno limfno drenažo pogosto izvajamo pri:
- zdravljenju aken in problematične kože
- rosacei
- teleangiektazijah
- odpravljanju celulita
- zabuhlost in podočesnih mesičkih
- preventivi pri zatekanju nog
- preventivi nosečniških strij
- ohranjanju tonusa in elastičnosti
- po lepotnih posegih na obrazu in telesu
- po presaditvi las
- v sprostitvene namene pri napetosti in stresu
- za splošno regeneracijo organizma
Ročna limfna drenaža kot dodatek estetskim posegom
Ročno limfno drenažo pogosto izvajamo v kombinaciji z drugimi kozmetičnimi in estetskimi posegi, kar je v veliko pomoč pri doseganju dobrih estetskih rezultatov.
Kdaj ročne limfne drenaže ne smemo izvajati?
Ročne limfne drenaže ne izvajamo pri osebah z akutnimi vnetnimi procesi, TBC, virusnimi obolenji, vročinskimi stanji, vensko trombozo in tromboflebitisom v akutni fazi, ter akutnih malignih obolenjih.